30 شهریور 1402 ساعت 15:25

نخستین محفل قرآنی – دی 80

نخستین محفل قرآنی در سال 1380 که نخستین تجربه قرآنی جوانان ارزشی مسجدجامع شهرستان بندرگز نیز بوده ست، بصورت خودجوش و بدون همکاری هیچ اُرگانی با همت جوانان قرآنی برگزار گردید. در این محفل قرآنی عموما از قاریان و حافظان قرآن کریم شهرستانی استفاده شد.

دومین محفل قرآنی – آذر 81

در این محفل قرآنی که با حضور شخصیت های پیشکسوت قرآنی همراه بود، سعی بر این شد که از قاریان قدیمی و موفق دهه های 70 و 80  بیشتر استفاده شود که همینطور هم شد؛ ولی برگزاری این محافل کماکان با کمترین حمایت مالی از سوی ارگان های دولتی مواجه بوده ست و تنها، خیرین و مردم عزیز حمایت هایی هرچند اندک داشتند. میهمان ویژه این محفل قرآنی جناب آقای محمدعلی محمدنژاد؛ از قاریان برجسته استان گلستان و حجت الاسلام عبدوست؛ از واعظین و قاریان برجسته استان قم بودند.

نخستین دوره مسابقات قرائت قرآن کریم با حضور قاریان برتر منطقه غرب استان گلستان – آذر 82

این مسابقات قرآنی برای نخستین بار با کیفیت مناسبی پس از راه اندازی مجمع قرآنی ثقلین شهرستان بندرگز با آغاز به کار این مجمع و حمایت برخی ارگان های دولتی برگزار شد. حامیان اصلی این مسابقات، موسسه مهد قرآن، سپاه پاسداران و هیات رزمندگان اسلام، نهاد نمازجمعه، شورای اسلامی شهر و اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بندرگز بودند. درواقع این مسابقات باشکوه، نخستین گام بلند در راه تحقق اهداف قرآنی و برپایی جشنواره های قرآنی در شهرستان بندرگز بوده است. محمد تجری قاری سرشناس استان گلستان، میهمان ویژه اختتامیه این مسابقات قرآنی بود.

نخستین جشنواره – آبان 83

نخستین جشنواره فرهنگی و قرآنی شهرستان بندرگز آبان ماه سال 1383 با عنوان « رَمَضان » در مسجد جامع شهرستان بندرگز برگزار گردید. برگزاری این جشنواره به گونه ای بود که بسیاری از جوانان و نوجوانان از آن استقبال کردند...

حامیان اصلی این جشنواره فرهنگی و قرآنی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سپاه ناحیه و شورای اسلامی شهر بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات صورت گرفت. در نخستین سال برگزاری چنین برنامه ای در مسجد جامع بندرگز بدلیل برگزاری شیوه سنتی مراسمات ماه مبارک رمضان، دشواری هایی را در تصمیم گیری بهمراه داشت ولی با الطاف الهی این جشنواره به زیبایی تمام برگزار گردید و سرآغازی شد جهت برگزاری برنامه های متنوع دیگر. مهمترین برنامه های این جشنواره، حضور خطابه خوان نوجوان از جامعه القرآن شهرستان علی آباد کتول و تلاوت کلام الله مجید جناب آقای محمد تجری بود. همچنین تجلیل از فعالان فرهنگی و قرآنی منطقه استاد حاج خسرو رفعت نژاد ، استاد حاج حسن صیدآبادی و رضا سعیدی و همچنین معرفی برترین فعالان فرهنگی و قرآنی منطقه در سال های 83 – 81 از دیگر برنامه های متنوع این جشنواره بود که با نظرسنجی از کارشناسان فرهنگی و قرآنی منطقه و استان گلستان صورت گرفت. همچنین جناب آقای سیدحسین علوی ؛ سخنگوی جشنواره به نیابت از دبیر جشنواره پیام جشنواره را به مستمعین ابلاغ کرد.

سجاد صیدآبادی؛ دبیر جشنواره اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه را در دوشب به جناب آقای محمدعلی رسولی سپرد که به نحو بسیار زیبا انجام گرفت.

دومین جشنواره – آبان 84

دومین جشنواره فرهنگی و قرآنی آبان ماه 1384 در مسجد جامع بندرگز صورت گرفت. در این جشنواره جوانان و نوجوانان بسیاری به رقابت در رشته هایی نظیر قرائت تحقیق، ترتیل، حفظ و مفاهیم قرآن کریم، مکبری، اذان، خطاطی و ... پرداختند. حضور حجت الاسلام والمسلمین انصاری گرمای خاصی به این جشنواره بخشیده بود و مستمعین از سخنان ایشان کسب فیض نمودند. تلاوت استاد نقی عالیشاه (قاری برجسته استان مازندران)، اجراء گروه تواشیح سبحان (گروه برتر مدیحه سرائی در استان مازندران)، شعرخوانی زیبای حاج جمشید کردی (عضو شورای شهر بندرگز) و برنامه حفظ قرآن استاد کریمی فیض آبادی از جمله برنامه های متنوع این جشنواره بود. برجسته ترین حامیان این جشنواره اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر امام جمعه محترم، سپاه ناحیه و اداره تبلیغات اسلامی بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات و نهادها صورت گرفت.

دبیر جشنواره اجراء دو شب برگزاری مراسمات افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره را به برادران محمدعلی رسولی (مراسم افتتاحیه) و ابوالفضل رضی آبادی (مراسم اختتامیه) واگذار کرد.

سومین جشنواره – مهر 85

سومین جشنواره فرهنگی و قرآنی در قالب جشنواره علوم قرآنی منطقه غرب استان گلستان در مسجد جامع بندرگز صورت گرفت. شرکت کنندگان رشته های قرائت، مفاهیم و حفظ قرآن کریم از منطقه غرب استان گلستان به شهرستان بندرگز آمدند تا رقابتی همراه با رفاقت در ماه مبارک رمضان به انجام برسانند. در افتتاحیه این جشنواره جناب آقای ابراهیم عسکری(از قاریان خوش خوان و قدیمی شهر بندرگز) به تلاوت پرداخت. میهمان و سخنران ویژه این جشنواره دکتر منتظری؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان بود که مستمعین از سخنرانی زیبا و معنوی ایشان کسب فیض نمودند.

زیباترین برنامه در این جشنواره تلاوت کلام الله مجید توسط جناب آقای محمد تجری بود. تلاوتی ماندگار از سوره مبارکه مریم، حاقه و حمد به سبک اساتید عبدالباسط و مصطفی اسماعیل. همچنین نرم افزار قرآنی مصباح (کاری از مجمع قرآنی ثقلین شهرستان بندرگز) توسط سجاد صیدآبادی، دبیر جشنواره رونمایی شد و تحسین همگان را برانگیخت. اجراء مناجات و ابتهال بسیار زیبای حجت الاسلام والمسلمین بهاری، هم خوانی آیات کلام الله مجید توسط خواهران محترمه موسسه مهد قرآن و قرائت ترجمه توسط جناب آقای حمید جمال و تجلیل از پیشکسوتان و اساتید قرآنی از دیگر برنامه های اختتامیه این جشنواره بود. مهمترین حامی این جشنواره اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرگز بود ؛ هرچند مشارکت سایر ادارات و نهادها نیز چشم گیر بود.

اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه بر اساس صلاحدید دبیر جشنواره به جناب آقای ابوالفضل رضی آبادی سپرده شد. این جشنواره قرآنی هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ کمیت یکی از بهترین و پرهزینه ترین جشنواره های قرآنی طی سال های اخیر بوده است.

چهارمین جشنواره – مهر 86

چهارمین جشنواره با استقبال گرم جوانان و بخصوص نوجوانان از مسابقات فرهنگی و قرآنی در مسجد جامع بندرگز برگزار گردید. در این جشنواره با تدبیر دبیر جشنواره سعی بر این شد از نیروهای بومی در اجراء برنامه ها بیشتر استفاده شود که همینطور هم شد. دبیر جشنواره با معرفی یکی از استعدادهای جلسات قرآنی خود زمینه را برای جذب جوانان و نوجوانان به کلام وحی فراهم آورد. قاری نوجوان مرتضی ریاحی یکی از استعدادهایی بود که در این جشنواره، درخشان ظاهر شد و نخستین تلاوت رسمی خود را با تلاوت زیبای سوره مبارکه مریم و حمد به سبک استاد عبدالباسط آغاز کرد.

بهره گیری مجدد از مناجات بسیار زیبای حجت الاسلام والمسلمین بهاری و تلاوت جناب آقای داوود میرزایی، از دیگر تدابیر دبیر جشنواره در بومی کردن این مراسم معنوی بود. تلاوتی زیبا از سوره مبارکه حشر به سبک استاد محمد صدیق منشاوی که تلاوتی زیبا به شمار می رفت. تجلیل از فعالان و خادمین مسجد جامع بندرگز و اهداء جوایز به نفرات برتر مسابقات فرهنگی و قرآنی از جمله برنامه های پایانی این جشنواره بود. شاخص ترین حامیان این جشنواره اداره تبلیغات اسلامی ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سپاه ناحیه بندرگز بودند.

اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره بر عهده جناب آقای ابوالفضل رضی آبادی بود.

پنجمین جشنواره – بهمن 86

پنجمین جشنواره، چهار ماه پس از برگزاری چهارمین جشنواره در دهه مبارک فجر با عنوان «مطلع الفجر» در مسجد جامع بندرگز برگزار گردید. این جشنواره بدلیل اهمیت و ضرورت منطقه به توجه بیش از پیش برنامه های فرهنگی و قرآنی بسیار زود برگزار شد که تأثیر بسیاری در روند برگزاری فعالیت های فرهنگی و قرآنی منطقه داشت که در این جشنواره انتقادات صریح سجاد صیدآبادی، دبیر جشنواره در مقابل مسئولین شهری نسبت به کم کاری آنان و بی توجهی به مسائل فرهنگی و قرآنی موج شدیدی در میان اذهان عمومی ایجاد کرد و پس از آن نطق دبیر جشنواره بود که فعالیت های قرآنی روند رو به رشدی را در منطقه آغاز کرد.

تلاوت کلام الله مجید توسط جناب آقای محمد پور(از قاریان برجسته استان مازندران) و سخنرانی جناب آقای حقیقی که به نیابت از مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در جشنواره حضور یافت، از مهم ترین برنامه های این جشنواره بود.

مهم ترین حامیان این جشنواره اداره تبلیغات اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات و نهادها صورت گرفت.

اجراء مراسم اختتامیه به جناب آقای حسن دیدگاه (از شهرستان گرگان) واگذار شد.

ششمین جشنواره – شهریور 87

اختتامیه ششمین جشنواره فرهنگی و قرآنی در مسجد جامع بندرگز کماکان با شرایط دشواری با تلاوت کلام الله مجید توسط جناب استاد عالیشاه (قاری برجسته استان مازندران) همراه بود. این جشنواره با حضور فعال جوانان و نوجوانان علاقه مند به مسائل فرهنگی و قرآنی در بخش های مختلف فرهنگی و قرآنی همراه بود که در رشته های مختلف قرآنی به رقابت با یکدیگر پرداختند. سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمدپور از دیگر برنامه های فرهنگی اختتامیه این جشنواره بود. درواقع این جشنواره قرآنی بدلیل انتقاداتی که در جشنواره قبلی از سوی دبیر جشنواره نسبت به برخی مسئولین انجام شده بود، مختصرترین جشنواره ای بود که در طول یک دهه برگزار شد. حامیان اصلی این جشنواره اداره تبلیغات اسلامی ، شورای اسلامی شهر ، سپاه ناحیه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرگز بودند.

اجراء مراسم اختتامیه ششمین جشنواره به جناب آقای ابوالفضل رضی آبادی واگذار شد.

هفتمین جشنواره – شهریور 88

هفتمین جشنواره فرهنگی و قرآنی به گونه ای در مسجد جامع شهرستان بندرگز برگزار شد که دبیر جشنواره با بکارگیری چهره ای جدید و بومی برای اجراء برنامه ها کاری بس عجیب و جالب را به نمایش گذاشت. بها دادن به جوانانی که توانستند به نحو احسن پاسخ اعتماد دبیر جشنواره را بدهند. اجراء این جشنواره به آقای مهران جمال لیوانی واگذار شد.

با حضور دوباره حجت الاسلام والمسلمین انصاری در جشنواره، علیرغم حواشی که در سین و اجراء برنامه ها ایجاد شده بود، بر کیفیت برنامه ها افزود و مستمعین در دو شب از سخنان ایشان کسب فیض کردند.

تلاوت حجت الاسلام والمسلمین حکیمی؛ از قاریان برجسته استان گلستان، اجراء گروه تواشیح و مدیحه سرایی سبحان و تجلیل از جناب آقای تیموری؛ موذن روشن دل مسجد جامع و محمدعلی رسولی؛ از چهره های فعال فرهنگی شهرستان بندرگز از مهم ترین برنامه های این جشنواره فرهنگی و قرآنی بود. اهداء جوایز به نفرات برتر مسابقات فرهنگی و قرآنی پایان بخش این جشنواره بود. حامیان اصلی این جشنواره اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شورای اسلامی شهر ، سپاه ناحیه و اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات و نهادها صورت گرفت. در این جشنواره رشته هایی نظیر وبلاگ نویسی نیز بر مسابقات افزوده شد. همچنین در این جشنواره برترین فعالان فرهنگی و قرآنی منطقه سال های 88 – 83 با نظرسنجی از مستمعین معرفی شدند.

هشتمین جشنواره – شهریور 89

هشتمین جشنواره فرهنگی و قرآنی با حضور پرشور روحانیون ، مسئولین و انبوهی از جمعیت مشتاق جوان و نوجوان به کلام وحی در مسجد جامع بندرگز برگزار گردید. در این جشنواره با تدبیر دبیر محترم، با بها دادن به یکی از نوجوانان جلسات قرآنی خود، باری دیگر جنبشی در عرصه قرآنی منطقه و استان گلستان ایجاد شد. محمد مهدی آهویی، قاری نوجوان و خوش ذوق و از شاگردان برجسته و ممتاز سجاد صیدآبادی در اختتامیه در محضر قاریان برجسته قرآنی کشوری به تلاوت قرآن پرداخت. تلاوت زیبایی به سبک اساتید سعید مسلم و عبدالباسط که تحسین همگان را برانگیخت.

اجراء گروه تواشیح و مدیحه سرایی نور استان مازندران (گروه برجسته کشوری) و تلاوت کلام الله مجید توسط جناب استاد دکتر میریان و جناب آقای محمد تجری از دیگر برنامه های مهم قرآنی جشنواره بود. در این جشنواره برترین وبلاگ های مذهبی شهرستان بندرگز نیز معرفی شدند.

شاخص ترین حامیان این جشنواره دفتر امام جمعه محترم، سپاه ناحیه، تعاونی اعتبار وحدت، اداره اوقاف و امور خیریه، شورای اسلامی شهر و اداره تبلیغات اسلامی بندرگز بودند.

اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره نیز بر عهده جناب آقای مهران جمال لیوانی بود.

نهمین جشنواره – مرداد 90

نهمین جشنواره با عنوان جشنواره ملی فرهنگی و قرآنی "قبله هفتم" با محوریت امام علی ابن موسی الرضا (ع) به دو شیوه مجازی و حضوری برگزار گردید. این جشنواره با استقبال بسیاری از کاربران در عرصه مجازی در دو بخش وبلاگ نویسی و کتابخوانی همراه بود. همچنین عده زیادی در بخش حضوری مفاهیم قرآن شرکت کردند. بخش قرائت قرآن این جشنواره در سطح استان گلستان و بصورت حضوری انجام گرفت.

در این جشنواره چهره های قرآنی بومی دیگری در بخش قرائت قرآن توسط دبیر جشنواره به استان گلستان معرفی شدند. معرفی قاری جوان، محمد شیخی و قاری خوش ذوق و نوجوان، علی غدیری جز که تلاوت های زیبایی را به نمایش گذاشتند و با تلاوت زیبایشان تحسین همگان را برانگیختند. همچنین تلاوت زیبا و فنی قاری نوجوان محمد مهدی آهویی به سبک استاد محمود شحات انور، اجراء گروه تواشیح و مدیحه سرایی مشکوه از استان گلستان و تلاوت زیبای جناب آقای محمد نعیمی به سبک استاد متولی عبدالعال از جمله برنامه های اختتامیه این جشنواره بود. معرفی نفرات برتر مسابقات فرهنگی و قرآنی کشور، حسن ختام نهمین جشنواره فرهنگی و قرآنی بود.

شاخص ترین حامیان این جشنواره دفتر امام جمعه، اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان، اداره اوقاف و امور خیریه، شورای اسلامی شهر، اداره تبلیغات اسلامی، پایگاه مقاومت شهید قندهاری، سپاه ناحیه و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز بود که  با مشارکت جمعی از ادارات، اصناف و اتحادیها انجام گرفت که یکی از بهترین و پرهزینه ترین جشنواره ها بوده است.

اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه در دو شب به جناب آقای ابوالفضل رضی آبادی واگذار شد.

دهمین جشنواره – مرداد 91

دهمین جشنواره با عنوان جشنواره ملی فرهنگی و قرآنی "کریم اهل بیت (ع)" با محوریت امام حسن مجتبی (ع) بصورت کاملا مجازی برگزار گردید. مسابقات این جشنواره در رشته های کتابخوانی، وبلاگ نویسی، قرائت قرآن و پیام کوتاه قرآنی برگزار شد که جوانان و نوجوانان بسیاری در سراسر کشور از این جشنواره استقبال کردند.

مهم ترین رویداد فرهنگی در دهه اخیر در مراسم اختتامیه این جشنواره صورت گرفت. تجلیل از حضرت آیت الله ربانی، نخستین امام جمعه شهرستان بندرگز که با سخنرانی معنوی و حماسی ایشان نیز همراه بود. همچنین قبل از سخنرانی حضرت آیت الله ربانی، حجت الاسلام والمسلمین محمدی؛ امام جمعه محترم شهرستان بندرگز به امام جمعه اسبق این شهرستان خیرمقدم گفتند. در اختتامیه این جشنواره که با انبوهی از جمعیت مشتاق به کلام وحی همراه بود؛ محمد مهدی آهویی قاری خوش ذوق و نفر برتر تمامی مسابقات قرائت قرآن نوجوانان استان گلستان در سال 91 به تلاوت کلام الله مجید پرداخت. همچنین حاضرین از اجراء زیبای گروه تواشیح و مدیحه سرایی سفینه النور (گروه برتر تواشیح استان گلستان) و تلاوت کلام الله مجید استاد سید احمد مقیمی (قاری برجسته استان مازندران) کسب فیض کردند.

تجلیل از چهره های برجسته و ممتاز فرهنگی و قرآنی و اهل مطالعه منطقه (حاج قاسم محمدی، حاج محسن دماوندی کمالی، مسلم حسن پور و محمدرضا منوچهری)، معرفی برترین وبلاگ های مذهبی شهرستان بندرگز و معرفی نفرات برتر مسابقات فرهنگی و قرآنی جشنواره از دیگر برنامه های متنوع دهمین جشنواره بود.

شاخص ترین حامیان این جشنواره دفتر امام جمعه محترم شهرستان بندرگز، اداره اوقاف و امور خیریه، شورای اسلامی شهر، اداره تبلیغات اسلامی، پایگاه مقاومت بسیج شهید قندهاری، سپاه ناحیه، اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات، اصناف و اتحادیه ها صورت گرفت.

قبل از برگزاری مراسم باشکوه اختتامیه جشنواره با تدبیر دبیر محترم، محافل باشکوه انس با قرآن کریم در دو شب با حضور چهره های برجسته قرآنی کشور در مسجد جامع بندرگز برگزار شد که دبیر جشنواره دلیل برگزاری چنین برنامه های متنوعی را انس و الفت بیشتر مردم با کلام وحی عنوان نمود. بهره گیری از تلاوت استاد عمرانی و قاری نوجوان علی غدیری جز، اجراء برنامه حفظ حافظ کل قرآن کریم جناب آقای جواد شاهینی از شهرستان گرگان، تجلیل از فرماندهان پایگاه های مقاومت بسیج و چهره های اهل مطالعه از دیگر برنامه های محافل باشکوه انس با قرآن قبل از اجراء جشنواره بود.

نکته قابل توجه اینکه در این محافل قرآنی از سخنرانی ائمه جمعه شهرهای بندرترکمن و نوکنده حجج اسلام منصوری و رضایی  نیز کسب فیض شد. اجراء محافل انس با قرآن و اختتامیه جشنواره که در سه شب برگزار شد به جناب آقای سید داوود میرصادقی واگذار شد. به گفته دبیر جشنواره دهمین جشنواره، زیباترین، بهترین و اثرگذارترین جشنواره ای بود که در طی یک دهه فعالیت فرهنگی و قرآنی شاهد بودیم.

 همایش چهره های ماندگار – تیر 92

همایش بزرگ چهره های ماندگار برای نخستین بار با حضور گرم و صمیمی مسئولین محترم، روحانیون و مردم شریف شهرستان بندرگز در مسجدجامع این شهرستان برگزار شد. از مهمترین برنامه های این همایش، حضور حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای روانبخش، از شاگردان برجسته علامه مصباح یزدی(حفظه الله) بعنوان سخنران اصلی همایش و همچنین تلاوت زیبای استاد حاج نقی عالیشاه (قاری ممتاز استان مازندران) بود. در این همایش معنوی و حماسی ضمن تجلیل از فعالان فرهنگی، قرآنی، اجتماعی، سیاسی، هنری، ورزشی و... از یکسال فعالیت ارزشمند و هدفمند تبلیغی حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای محمدی، امام جمعه محترم شهرستان بندرگز تقدیر بعمل آمد. در اختتامیه این همایش، پس از نظرسنجی از مردم شریف و بصیر منطقه و آراء هیأت محترم داوران، بهترین بهترین های شهرستان بندرگز انتخاب و معرفی شدند که از این عزیزان تقدیر بعمل آمد. حامیان اصلی این همایش نهاد نمازجمعه، پایگاه بسیج شهیدقندهاری، دانشگاه آزاد اسلامی، آموزش و پرورش، اوقاف و امورخیریه و تبلیغات اسلامی شهرستان بندرگز بودند. اجراء این همایش به جناب آقای مهران جمال لیوانی واگذار شد.

همایش ولایت فقیه و بیداری اسلامی - تیر 93

همایش ولایت فقیه و بیداری اسلامی، دومین همایش بزرگ شهرستان بندرگز بود که ویژگی های خاصی داشت. این همایش در چهار شب در مسجدجامع شهرستان بندرگز برگزار گردید. میهمانان ویژه ای که بعنوان سخنران در این همایش حضور داشتند عبارت بودند از: حجت الاسلام دکتر جلالی؛ مسئول محترم دفتر علامه مصباح یزدی(حفظه الله)، حجت الاسلام روانبخش؛ از شاگردان برجسته علامه مصباح یزدی(حفظه الله)، حجت الاسلام ولی نژاد؛ مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گلستان و حجت الاسلام سیدمحسن طاهری؛ مدیر حوزه علمیه امام جعفر صادق(ع). در ابتدی جلسه نیز از تلاوت زیبای استاد حاج نقی عالیشاه؛ قاری برجسته کشوری و سایر قاریان ممتاز شهرستان بندرگز نیز کسب فیض شد. تجلیل از یادگار گرانقدر شهید ابوالحسن قندهاری(جناب آقای عبدالحسین قندهاری) و پدر بزرگوار شهید مهدی سالیکنده نیز از دیگر برنامه های این همایش بود.

حامیان اصلی این همایش نهاد نماز جمعه، پایگاه بسیج شهیدقندهاری، اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی و تبلیغات اسلامی شهرستان بندرگز بودند و اجراء این همایش نیز به آقای محمدعلی رسولی واگذار شد.

مسابقات قرائت قرآن کریم منطقه غرب استان گلستان – خرداد 94

برگزاری مسابقات قرائت قرآن کریم به شیوه تدویر(ترتیل) درواقع سومین دوره مسابقات قرآنی در منطقه غرب استان گلستان بود. در این دوره از مسابقات، قاریان قرآن در دو مقطع سنی زیر 16 سال و بزرگسال به رقابت با یکدیگر پرداختند. رتبه های برتر این دوره از مسابقات در مقطع سنی بزرگسالان بترتیب عبارت بودند از:

برادران محمدمهدی آهوئی، علی غدیری جز، سجاد عظیمی، حجت الاسلام امید سعیدی و احمد نجفی و در مقطع سنی زیر 16 سال جناب آقای محمدجواد حسن پور، علی فرخنده و محمدجعفر رضایی رتبه های برتر را کسب نمودند.

داوران این دوره از مسابقات عبارت بودند از: صوت(سعید عرفانی) – لحن(محمد تجری) – وقف و ابتداء(قربان چراغچی) و تجوید(سجاد صیدآبادی).

شاخص ترین حامیان این مسابقات قرآنی آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی، پایگاه بسیج شهیدقندهاری، نهاد نمازجمعه، تبلیغات اسلامی و موسسه قرآنی اندیشه مطهر بودند.

 مسابقات قرائت قرآن کریم منطقه غرب استان گلستان – آبان 94

برگزاری مسابقات قرائت قرآن کریم به شیوه تحقیق به درخواست جمعی از قاریان و پیشکسوتان قرآنی با حضور گرم و صمیمی قاریان ممتاز شهرستان های بندرگز، گلوگاه، کردکوی، گنبد کاووس و مینودشت(در بخش آزاد) همراه بود. تلاوت های ناب و زیبای قاریان برتر و ممتاز استان گلستان تحسین همگان را برانگیخت. درواقع این مسابقات عملا در سطح استان گلستان برگزار شد، ولی به نام منطقه غرب استان گلستان معرفی شد.

رتبه های برتر این دوره از مسابقات در مقطع سنی بزرگسالان بترتیب عبارت بودند از:

برادران حامد خدابخشی(از گنبد کاووس) رتبه اول، علی غدیری جز(از بندرگز)، حسین خواجه(از مینودشت)، سیداحسان بازدار(از گنبد کاووس)، محمدمهدی آهوئی(از بندرگز)، مهدی شکفته(از گنبد کاووس) و سجاد عظیمی(از گلوگاه) رتبه های بعدی را کسب نمودند.

داوران این دوره از مسابقات عبارت بودند از: صوت(محمد تجری) – لحن(نقی عالیشاه) – وقف و ابتداء(قربان چراغچی) و تجوید(سجاد صیدآبادی).

شاخص ترین حامیان این مسابقات قرآنی نیز دانشگاه آزاد اسلامی، آموزش و پرورش، پایگاه بسیج شهیدقندهاری، نهاد نمازجمعه، تبلیغات اسلامی و موسسه قرآنی اندیشه مطهر بودند.

مسابقات استانی قرائت قرآن کریم  – خرداد 95

این سری از مسابقات قرآنی در رشته تحقیق در مقطع آزاد و بصورت ابداعی و جدید برگزار شد که قاریان برتر شهرستان های بندرگز، کردکوی، گلوگاه، مینودشت و گنبد کاووس در آن حضور پرشور داشتند. این مسابقه بر مبنای "تلاوت مجلسی" برنامه ریزی شد و متسابقین میبایست تلاوت مجلسی خود را بصورت دلخواه از هر جایی از قرآن کریم(بجز سوره های حمد و جزء سی ام قرآن کریم) در بازه زمانی مشخصی تلاوت نمایند. این مسابقه در دو مرحله مقدماتی و نهایی(فینال) برگزار گردید که مرحله مقدماتی در بازه زمانی مشخصی بصورت تلگرامی برگزار شده و مرحله فینال در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان برگزار گردید و مراسم اختتامیه نیز در قالب برگزاری محفل انس با قرآن کریم در شب ولادت کریم اهل بیت(ع) برگزار شد.

داوران این دوره از مسابقات اساتید محمد تجری(لحن)، قربان چراغچی(وقف و ابتداء)، علی عظیمی(صوت) و سجاد صیدآبادی(تجوید) بودند که در ابتدای مسابقات از تلاوت زیبای جناب آقای محمد تجری کسب فیض شد.

نفرات برتر این دوره از مسابقات عبارت بودند از: برادران حسین خواجه از مینودشت، رضا رنجبر از گنبد کاووس، سجاد عظیمی از گلوگاه، سعید عرفانی از گلوگاه و محمدمهدی آهوئی از بندرگز. همچنین تلاوت برادران علی غدیری جز از بندرگز و مهدی شکفته از گنبد کاووس بعنوان تلاوت های اثرگذار و قابل تقدیر معرفی شد.

در مراسم اختتامیه از تلاوت قاری برجسته قرآن کریم جناب آقای سیدصادق مسلمی و جناب آقای علی عظیمی کسب فیض شد. همچنین در این مراسم از جناب آقای رضا سعیدی به پاس دو دهه فعالیت هدفمند و جامع فرهنگی و قرآنی در سطح شهرستان تقدیر بعمل آمد.

شاخص ترین حامیان این مسابقات قرآنی آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی، پایگاه بسیج شهیدقندهاری، نهاد نمازجمعه، تبلیغات اسلامی و موسسه قرآنی اندیشه مطهر بودند.

 محفل انس با قرآن کریم – خرداد 96

محفل انس با قرآن با اجراء جناب آقای محمد تجری و  تلاوت زیبای جناب آقای محمدعلی محمدنژاد از قاریان برجسته استان گلستان آغاز شد. سپس اجراء زیبای گروه تواشیح و مدیحه سرایی از شهرستان بهشهر و تجلیل از فعالان قرآنی منطقه بویژه تجلیل از یک سال فعالیت هدفمند فرهنگی حجت الاسلام حسینی، امام جمعه محترم شهرستان بندرگز. مناجات خوانی زیبای حجت الاسلام مهدی قاسمپور و سخنرانی کوتاه امام جمعه محترم شهرستان بندرگز از دیگر برنامه های این محفل قرآنی بود. در این محفل قرآنی از دانش آموزان نمونه و ممتاز مدرسه نمونه دولتی بشارتی نیز در درس دین و زندگی تقدیر بعمل آمد.

شاخص ترین حامیان این مسابقات قرآنی آموزش و پرورش، اوقاف و امور خیریه، نهاد نمازجمعه، دانشگاه آزاد اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، پایگاه بسیج شهیدقندهاری و تبلیغات اسلامی بودند.

همایش قرآنی دین و زندگی – خرداد 97

همایش قرآنی دین و زندگی با محوریت سبک زندگی اسلامی با اجراء سجاد صیدآبادی و تلاوت زیبای جناب آقای یونس عرب جزی از قاریان برجسته استان گلستان در مسجد جامع بندرگز برگزار شد. سپس اجراء زیبای گروه تواشیح و مدیحه سرائی مصباح و سخنرانی حجت الاسلام حسینی، امام جمعه محترم شهرستان بندرگز. پس از آن تجلیل از مدیران و معاونین فعال و همکار در زمینه فرهنگی و قرآنی مدارس نمونه دولتی بشارتی و شهیدامیرلطیفی و مدیر محترم دارالقرآن دکترطباطبائی و سرگروه محترم دین و زندگی صورت گرفت. در این همایش که با حضور انبوهی از جمعیت جوانان و مردم و خانواده های محترم دانش آموزان همراه بود، از برترین های درس دین و زندگی تجلیل بعمل آمد. شاخص ترین حامیان این مسابقات قرآنی آموزش و پرورش، نهاد نمازجمعه، فرهنگ و ارشاد اسلامی و تبلیغات اسلامی بودند. این همایش پرهزینه ترین همایش و مراسم قرآنی طی دو دهه بوده است و بالغ بر پنجاه میلیون ریال برای این همایش هزینه شد که بیش از نیمی از هزینه ها صرف جوایز دانش آموزان شده است.

بیست و یکمین محفل قرآنی در ماه مبارک رمضان سال 1398 بدلیل مشکلات سیل زده گان و کمک به آنان، برگزار نشد و هزینه های مراسم قرآنی روانه کمک به سیل زده گان شد.

با این اوصاف 18 سال فعالیت فرهنگی و قرآنی در قالب برگزاری 20 فعالیت هدفمند در زمینه برگزاری محافل، مسابقات، جشنواره ها و همایش های قرآنی در شرایط مختلف و دشوار مالی و مشکلات بسیار در زمینه عدم همکاری ها و... به میزبانی مجمع قرآنی ثقلین شهرستان بندرگز و حمایت عده ای از قرآن دوستان به پایان رسید که البته بسیاری از محافل انس با قرآن کریم که در مناسبت های مختلف مذهبی در طول سال های متمادی دهه های 80 و 90 ، حتی برخی از آن محافل، قبل از سال 80 برگزار شده است، بدلیل عدم ثبت دقیق زمان برگزاری و سین برنامه های آن محافل ذکر نشد.

امیدواریم توانسته باشیم در مسیر ولایت قدمی موثر در جهت ترویج فرهنگ غنی قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع) برداریم. درود می فرستیم به محضر عرشی و نورانی مولایمان و مقتدایمان امام عصر(ارواحنا فداه) که اگر عنایت ایشان نبود ما هرگز توفیق نداشتیم که چنین برنامه هایی را برگزار نماییم. از همه بزرگوارانی که به هر نحوی ما را در به انجام رسانیدن فعالیت های فرهنگی و قرآنی یاری نمودند تقدیر و تشکر بعمل می آید. ان شاء الله در سال های آینده بتوانیم با سبک جدیدی از برنامه های فرهنگی و قرآنی در خدمت مردم شریف منطقه باشیم. همچنین لازم به تذکر ست، تمامی مراسمات قرآنی با تکیه بر مسجدمحوری در مسجدجامع شهرستان بندرگز برگزار شده است. و من الله التوفیق

مجمع قرآنی ثقلین شهرستان بندرگز

    www.seghlain.ir

Template Design:Dima Group