07 آبان 1399 ساعت 02:29

 شاید عده ای تصور کنند "نشاط معنوی" عبارتی نوظهور ست و در نسل جدید جلوه می کند؛ درصورتی که چنین عبارتی از دوران گذشته به ما رسیده ست. درواقع هر «بود»ی، «نمود»ی دارد. نمی شود خدا فیاض باشد، اما فیضی نداشته باشد. همان گونه که نمی تواند نور باشد، اما روشنایی نداشته باشد و رحمت باشد، اما بخشش نداشته باشد. بنابراین، از همین جا می توان نتیجه گرفت که خلقت جهان و از جمله انسان، نتیجه صفات خداوند ست و تمام زیبایی های جهان هستی نمادی از لطف، مهربانی، علم، قدرت و حکمت خداست. در مجموعه هستی اگر وجود مخلوقی، زیبایی و کمال آفرینش مجموعه عالم را افزایش دهد، دراینصورت لازم ست خدای سبحان آن موجود را خلق کند؛ زیرا عدم خلقت آن موجود، ناشی از عدم اطلاع و آگاهی از زیبایی آن ست، یا در اثر ضعف و ناتوانی از خلقت آن ست...

یکی از عواملی که باعث درک و فهم بهتر مسایل و کسب انگیزه بالاتر برای عمل می شود، نشاط ست. نشاط باعث می‌شود خستگی کمتری از عمل احساس کنیم و نتیجه بهتری از عمل کسب کنیم. نشاط اگر چه موضوع اصلی به نظر نمی‌رسد، ولی در مورد موضوعات اصلی مانند ایمان، برای اینکه به اوج خودش برسد، به مفهوم نشاط نیاز داریم. به واقع شیطان نیز برای تقلیل ایمان از دستاویزهایی مانند نشاط استفاده می‌کند. طوری که حال عمل کردن به ایمان را نداشته باشیم. نشاط، مانند نبض انسان است که می‌تواند حکایتی از سلامت یا بیماری را بیان کند. بنابراین همواره باید نشاط را اندازه گرفت و اُفت و خیز آن را تحلیل نمود و برای افزایشش برنامه داشت.
 
در سوره مبارکه اسراء که به اقامه نافله شب اشاره شده ست، در روایات داریم که وجود مبارک پیامبر اکرم(علیه و علی آله آلاف التحیة والثناء) برای اقامه نافله شب، نوافل را در چند نوبت اقامه می کردند و قبل از نوافل، شب را با غذای اندک سپری می کردند و قبل اقامه نوافل کمی استراحت کرده و هنگام بیداری مقداری انگور میل می کردند که همه اینها برای ایجاد نشاط معنوی جهت اقامه نوافل بوده ست؛ و هرچه نشاط معنوی بیشترباشد، تقرب به سوی خداوند متعال بیشتر خواهد بود. پس می توان نتیجه گرفت نشاط معنوی برای انجام هر برنامه ای لازم و ضروری ست. متأسفانه در جامعه امروزی به فرموده مقام معظم رهبری، عده ای از درون، چهره اسلام را زشت کرده اند... این تیره نمودن دین به مردم بخصوص نسل جوان و آینده دار مملکت اسلامی، موجب بی نشاطی در دین شده ست و همین امر موجب دین گریزی عده ای از اسلام شده ست. عده ای سنت گرا بر این عقیده اند که اسلام فقط یعنی توجه به ظواهر نماز و روزه و حج و امثالهم؛ و توجهی به مکارم اخلاق اسلامی پیامبراکرم(علیه و علی آله آلاف التحیة والثناء) نمی کنند. خوشرویی، محبت، توجه به دیگران، ادب و احترام، ایجاد انگیزه در مردم، توجه به زیبایی ها، اکرام مردم، کمک به دیگران و مانند آن... بنظر بنده عده ای می بایست در نگرش و رفتار سابق خود تجدیدنظر کنند. برخی به جای اینکه بخواهند با رفتارشان و عملکردشان دین را احیا کنند، با بدرفتاری و کج اندیشی خواسته یا ناخواسته تیشه به ریشه دین می زنند؛ و همین عامل موجب دین گریزی جمع کثیری از مردم شده ست.
 
اینکه می گویند مراقبت از نشاط بسیار ضروری ست، حقیقتا همینطورست؛ ولی ما می بایست ابتدا نشاط را ایجاد کنیم و سپس از آن مراقبت نمائیم. وقتی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تاکنون نتوانستیم آن نشاط معنوی لازم را در بین نسل آینده ایجاد کنیم، طبیعتا با کمترین تحرکی از سوی بیگانگان، منحرف خواهند شد. درصورتی که درحال حاضر نه تنها کمترین تحرک بیگانگان موجب انحراف شده ست، بلکه با امواج تحریک های خانمان سوز، نظیر خِیل عظیم ماهواره ها، آزادسازی و ترویج شبکه های اجتماعی بدون ایجاد هیچ فرهنگ سازی و عدم دغدغه فرهنگی و نظارت آنچنانی و آزادسازی انواع پوشش های غرب گرایانه و... جامعه اسلامی چگونه می تواند سالم بماند؟! از سوی دیگر فشار اقتصادی بیگانگان با حمایت عده ای منافق نفوذی و بی دین در داخل، موجب کاهش نشاط معنوی در بین مردم بخصوص جوانان شده که دل زدگی نسبت به دین پیدا کرده و از آینده آن بیمناک و مأیوس شده و دست به دامن دشمن گردند و این امر خیانت بزرگی در حق اسلام و مسلمین ست که تاریخ بشریت در آینده از چنین خیاناتی به زشتی و کراهت یاد خواهد کرد.
 
هنگامی که بیش از دو سوم اخبار و برنامه های رسانه های کشور بشود کشتار و قتل و رنج و طلاق و هرزگی و بی بندوباری و...؛ طبیعی ست که در چنین زمانی مردم نشاط را از دین نبینند. وقتی در دیدارها، بازدیدها و مهمانی ها اولین و مهمترین سخن، بشود نابهنجاری های جامعه و فساد مالی و اجتماعی و معضلات سیاسی و امثالهم و همین رفتار، بشود فرهنگ جامعه اسلامی، نه تنها مردم دین را عامل نشاط نمی دانند، نه تنها تصور غلطی نسبت به دین پیدا می کنند، بلکه تصورات غلطی از نگاه دین به نشاط پیدا می کنند! درصورتی که یکی از خصوصیات مومن، نشاط دائمی اوست. اینکه مردم از لذات حلال دنیوی نهایت استفاده را ببرند، ولی فقط گناه نکنند و زمینه ساز گناه نشوند، سخنی گزاف ست؟!
 
یکی از عوامل مهمی که مانع گناه، فساد و بی بندوباری می شود، همین نشاط معنوی ست. اگر نشاط معنوی در جامعه افزایش یابد و مردم نسبت به زیبایی های دین آگاهی یافته و از آن لذت ببرند، به هیچ عنوان حاضر نخواهند شد به سمت گناه قدم بردارند. متأسفانه عده قلیلی هم که بخواهند در مسیر نشاط معنوی حرکت کنند و در این مسیر دیگران را با زیبایی های دین آشنا کنند، عده ای سد راه شده و مانع تراشی می کنند. عده ای نیز دست به تخریب می زند و عده ای با کج فهمی و کج اندیشی با جهل و نادانی فریب دیگران را خورده و با غفلت و ناآگاهی سد راه جذب و انگیزش نسبت به دین می شوند. متأسفانه در فرهنگ جامعه اسلامی ما، نشاط علامت تقوا نیست! کسی که پرنشاط ست متقی نیست! کسی که زنده ست باایمان نیست! کسی که بدنبال دین پروری به شیوه مُدرن ست مُرتد ست! کسی که برای احیاء دین هزینه می کند مُسرف ست! و کسی که برای آینده ی دین داری نسل جوان جان فشانی می کند منحرف ست!
 
اَینَ تَذهَبون؟!
 
و اما نکته قابل توجه و قابل تأمل بر انواع نشاط های جامعه امروزی اینست که هر نشاطی جزء نشاط معنوی محسوب نمی شود! هرزگی و بی بندوباری و فساد و تباهی هیچ رابطه ای با نشاط معنوی ندارد. درمقابل در برخی مجامع مذهبی نیز آن شور و هیجانی که به "جنون" تعبیر شده ست که عده ای برهنه شوند و به هوا بپرند و حالتی ناموزون و نامتعادل به خود بگیرند که موجب "وهن مذهب" بشود، نشاط معنوی محسوب نمی شود. قرآن كريم پس از بيان نعمت هاي بهشتي در آیه 72 سوره توبه مي فرمايد؛ "و رضوان من الله اكبر"؛ رضوان الهي و فناي في الله و برقراري ارتباط با ذات مطلق،از جنت خُلد بزرگ تر و بهتر است و آن چنان آدمي را در نشاط و بهجت غرق مي سازد كه كسي را ياراي توصيف آن نمي باشد. حضور در محضر باري تعالي و تبادل عشق و پيام با حضرت احديت، با حور و قصور قابل مقايسه نيست، هم چنان كه بالاترين عذاب براي انسان، رانده شدن از مقام حضور الهي است. هر عزیزی که دغدغه فرهنگی دارد به فکر ایجاد نشاط معنوی در جامعه اسلامی و مراقبت از آن باشد!
 
سجادصیدآبادی
95.10.5

 

 

Template Design:Dima Group