عنوان خبرمروری بر یک دهه جشنواره فرهنگی و قرآنی
(شاخه: )
ارسال شده توسط admin
دوشنبه 3 فروردين 1394 - 22:35:37


نخستین جشنواره – آبان ماه 83

نخستین جشنواره فرهنگی و قرآنی شهرستان بندرگز آبان ماه سال 1383 با عنوان « رمضان » در مسجد جامع شهرستان بندرگز برگزار گردید. برگزاری این جشنواره به گونه ای بود که بسیاری از جوانان و نوجوانان از آن استقبال کردند...بزرگترین حامیان این جشنواره فرهنگی و قرآنی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سپاه ناحیه و شورای اسلامی شهر بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات صورت گرفت. در نخستین سال برگزاری چنین برنامه ای در مسجد جامع بندرگز بدلیل برگزاری شیوه سنتی مراسمات ماه مبارک رمضان ، دشواری هایی را در تصمیم گیری بهمراه داشت ولی با الطاف الهی این جشنواره به زیبایی تمام برگزار گردید و سرآغازی شد جهت برگزاری برنامه های متنوع دیگر. مهمترین برنامه های این جشنواره حضور خطابه خوان نوجوان از جامعة القرآن شهرستان علی آباد کتول و تلاوت کلام الله مجید جناب آقای محمد تجری بود. همچنین تجلیل از فعالان فرهنگی و قرآنی منطقه استاد حاج خسرو رفعت نژاد ، استاد حاج حسن صیدآبادی و رضا سعیدی و همچنین معرفی برترین فعالان فرهنگی و قرآنی منطقه در سال های 83 – 81 از دیگر برنامه های متنوع این جشنواره بود که با نظرسنجی از کارشناسان فرهنگی و قرآنی منطقه و استان گلستان صورت گرفت. همچنین جناب آقای سیدحسین علوی ؛ سخنگوی جشنواره به نیابت از دبیر جشنواره پیام جشنواره را به مستمعین ابلاغ کرد.

سجاد صیدآبادی ؛ دبیر جشنواره اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه را در دوشب به جناب آقای محمدعلی رسولی سپرد که به نحو بسیار زیبا انجام گرفت.

دومین جشنواره – آبان 84

دومین جشنواره فرهنگی و قرآنی آبان ماه 1384 در مسجد جامع بندرگز صورت گرفت. در این جشنواره جوانان و نوجوانان بسیاری به رقابت در رشته هایی نظیر قرائت ، ترتیل ، حفظ و مفاهیم قرآن کریم ، مکبری ، اذان ، خطاطی و ... پرداختند. حضور حجت الاسلام والمسلمین انصاری قمی گرمای خاصی به این جشنواره بخشیده بود و مستمعین از سخنان ایشان کسب فیض نمودند. تلاوت استاد نقی عالیشاه (قاری برجسته بین المللی) ، اجراء گروه تواشیح سبحان (گروه برتر مدیحه سرائی در استان مازندران) ، شعرخوانی حاج جمشید کردی (عضو شورای شهر بندرگز) و برنامه حفظ قرآن استاد کریمی فیض آبادی از جمله برنامه های زیبای این جشنواره بود.برجسته ترین حامیان این جشنواره اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دفتر امام جمعه محترم ، سپاه ناحیه و اداره تبلیغات اسلامی بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات و نهادها صورت گرفت.

دبیر جشنواره اجراء دو شب برگزاری مراسمات افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره را به برادران محمدعلی رسولی (مراسم افتتاحیه) و ابوالفضل رضی آبادی (مراسم اختتامیه) واگذار کرد که اجرایی بسیار با کیفیت بود.

سومین جشنواره – مهر 85

سومین جشنواره فرهنگی و قرآنی در قالب منطقه غرب استان گلستان در مسجد جامع بندرگز صورت گرفت. شرکت کنندگان رشته های قرائت ، مفاهیم و حفظ قرآن کریم از منطقه غرب استان گلستان به شهرستان بندرگز آمدند تا رقابتی همراه با رفاقت در ماه مبارک رمضان به انجام برسانند. میهمان و سخنران ویژه این جشنواره دکتر منتظری ؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان بودند که مستمعین از سخنرانی زیبا و معنوی ایشان کسب فیض نمودند.

زیباترین برنامه در این جشنواره تلاوت کلام الله مجید توسط جناب آقای محمد تجری بود. تلاوتی ماندگار از سوره مبارکه مریم ، حاقه و حمد به سبک اساتید عبدالباسط و مصطفی اسماعیل. همچنین نرم افزار قرآنی مصباح (کاری از موسسه فرهنگی ثقلین) توسط دبیر جشنواره رونمایی شد و تحسین همگان را برانگیخت. اجراء مناجات و ابتهال بسیار زیبای حجت الاسلام والمسلمین بهاری از دیگر برنامه های اختتامیه این جشنواره بود. مهمترین حامی این جشنواره اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرگز بود ؛ هرچند مشارکت سایر ادارات و نهادها نیز چشم گیر بود.

اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه بر اساس صلاحدید دبیر جشنواره به جناب آقای ابوالفضل رضی آبادی سپرده شد که یکی از زیباترین مجری گری را در طی مراسمات مختلف قرآنی شاهد بودیم.

چهارمین جشنواره – مهر 86

چهارمین جشنواره با استقبال گرم جوانان و بخصوص نوجوانان از مسابقات فرهنگی و قرآنی در مسجد جامع بندرگز برگزار گردید. در این جشنواره با تدبیر دبیر جشنواره سعی بر این شد از نیروهای بومی در اجراء برنامه ها بیشتر استفاده شود که همینطور هم شد. دبیر جشنواره با معرفی یکی از استعدادهای جلسات قرآنی خود زمینه را برای جذب جوانان و نوجوانان به کلام وحی فراهم آورد. قاری نوجوان مرتضی ریاحی یکی از استعدادهایی بود که در این جشنواره درخشان ظاهر شد و نخستین تلاوت رسمی خود را با تلاوت سوره مبارکه مریم و حمد به سبک استاد عبدالباسط آغاز کرد.

بهره گیری مجدد از مناجات بسیار زیبای حجت الاسلام والمسلمین بهاری و تلاوت جناب آقای داوود میرزایی ، از دیگر تدابیر دبیر جشنواره در بومی کردن این مراسم معنوی بود. تلاوتی زیبا از سوره مبارکه حشر به سبک استاد محمد صدیق منشاوی که تلاوتی زیبا به شمار می رفت. تجلیل از فعالان خادمین مسجد جامع بندرگز و اهداء جوایز به نفرات مسابقات فرهنگی و قرآنی از جمله برنامه های پایانی این جشنواره بود. شاخص ترین حامیان این جشنواره اداره تبلیغات اسلامی ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سپاه ناحیه بندرگز بودند.

اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره بر عهده جناب آقای ابوالفضل رضی آبادی بود.

پنجمین جشنواره – بهمن 86

پنجمین جشنواره ، چهار ماه پس از برگزاری چهارمین جشنواره در دهه مبارک فجر با عنوان «مطلع الفجر» در مسجد جامع بندرگز برگزار گردید. این جشنواره بدلیل اهمیت و ضرورت منطقه به توجه بیش از پیش برنامه های فرهنگی و قرآنی بسیار زود برگزار شد که تأثیر بسیاری در روند برگزاری فعالیت های فرهنگی و قرآنی منطقه داشت.

تلاوت کلام الله مجید توسط جناب آقای محمد پور(از قاریان برجسته استان مازندران) و سخنرانی جناب آقای حقیقی که به نیابت از مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در جشنواره حضور یافتند ، از مهم ترین برنامه های این جشنواره بود.

مهم ترین حامیان این جشنواره اداره تبلیغات اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات و نهادها صورت گرفت.

اجراء مراسم اختتامیه با نظر دبیر جشنواره به استاد حسن دیدگاه واگذار شد که اجرایی بسیار زیبا و جذاب بود.

ششمین جشنواره – شهریور 87

ششمین جشنواره فرهنگی و قرآنی در مسجد جامع بندرگز با تلاوت کلام الله مجید توسط جناب استاد عالیشاه (قاری برجسته بین المللی) همراه بود. این جشنواره با حضور فعال جوانان و نوجوانان علاقه مند به مسائل فرهنگی و قرآنی همراه بود. سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمدپور از دیگر برنامه های فرهنگی اختتامیه این جشنواره بود. حامیان اصلی این جشنواره اداره تبلیغات اسلامی ، شورای اسلامی شهر ، سپاه ناحیه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرگز بودند.

اجراء مراسم اختتامیه با نظر دبیر جشنواره به جناب آقای ابوالفضل رضی آبادی واگذار شد.

هفتمین جشنواره – شهریور 88

هفتمین جشنواره فرهنگی و قرآنی به گونه ای در مسجد جامع شهرستان بندرگز برگزار شد که دبیر جشنواره با بکارگیری چهره ای جدید و بومی برای اجراء برنامه ها کاری بس عجیب و جالب را به نمایش گذاشت. بها دادن به جوانانی که توانستند به نحو احسن پاسخ اعتماد دبیر جشنواره را بدهند. اجراء زیبا و درخور تحسین جناب آقای مهران جمال لیوانی انتقادهایی که در تصمیم دبیر جشنواره برای مجری گری سال 88 بود را پاسخ داد و تحسین همگان را برانگیخت. حضور دوباره حجت الاسلام والمسلمین انصاری قمی در جشنواره بر کیفیت برنامه ها افزود و مستمعین در دو شب از سخنان ارزشمند ایشان کسب فیض کردند.

تلاوت حجت الاسلام والمسلمین حکیمی ؛ از قاریان برجسته استان گلستان ، اجراء گروه تواشیح و مدیحه سرایی سبحان و تجلیل از جناب آقای تیموری ؛ موذن روشن دل مسجد جامع و محمدعلی رسولی ؛ از چهره های فعال فرهنگی شهرستان بندرگز از مهم ترین برنامه های این جشنواره فرهنگی و قرآنی بود. اهداء جوایز به نفرات برتر مسابقات فرهنگی و قرآنی پایان بخش این جشنواره بود. حامیان اصلی این جشنواره اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شورای اسلامی شهر ، سپاه ناحیه و اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات و نهادها صورت گرفت. در این جشنواره رشته هایی نظیر وبلاگ نویسی نیز بر مسابقات افزوده شد. همچنین در این جشنواره برترین فعالان فرهنگی و قرآنی منطقه سال های 88 – 83 با نظرسنجی از مستمعین معرفی شدند.

هشتمین جشنواره – شهریور 89

هشتمین جشنواره فرهنگی و قرآنی با حضور پرشور روحانیون ، مسئولین و انبوهی از جمعیت مشتاق جوان و نوجوان به کلام وحی در مسجد جامع بندرگز برگزار گردید. در این جشنواره با تدبیر دبیر محترم ، با بها دادن به یکی از نوجوانان جلسات قرآنی خود ، باری دیگر جنبشی را در عرصه قرآنی منطقه و استان گلستان آغاز کرد. محمد مهدی آهویی ، قاری نوجوان و خوش ذوق و از شاگردان برجسته و ممتاز استاد سجاد صیدآبادی در اختتامیه در محضر قاریان برجسته قرآنی کشوری به تلاوت قرآن پرداخت. تلاوتی به سبک اساتید سعید مسلم و عبدالباسط که تحسین همگان را برانگیخت.

اجراء گروه تواشیح و مدیحه سرایی نور (گروه برجسته کشوری) و تلاوت کلام الله مجید توسط جناب استاد دکتر میریان و جناب آقای محمد تجری از دیگر برنامه های مهم قرآنی جشنواره بود. در این جشنواره برترین وبلاگ های مذهبی شهرستان بندرگز نیز معرفی شدند.

شاخص ترین حامیان این جشنواره دفتر امام جمعه محترم ، سپاه ناحیه ، تعاونی اعتبار وحدت ، اداره اوقاف و امور خیریه ، شورای اسلامی شهر و اداره تبلیغات اسلامی بندرگز بودند.
اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره بر عهده جناب آقای مهران جمال لیوانی بود.

نهمین جشنواره – مرداد 90

نهمین جشنواره با عنوان جشنواره ملی فرهنگی و قرآنی قبله هفتم با محوریت امام علی ابن موسی الرضا (ع) به دو شیوه مجازی و حضوری برگزار گردید. این جشنواره با استقبال بسیاری از کاربران در عرصه مجازی در دو بخش وبلاگ نویسی و کتابخوانی همراه بود. همچنین عده زیادی در بخش حضوری مفاهیم قرآن شرکت کردند. بخش قرائت قرآن این جشنواره در سطح استان گلستان و بصورت حضوری انجام گرفت.

در این جشنواره چهره های قرآنی دیگری در بخش قرائت قرآن توسط دبیر جشنواره به استان گلستان معرفی شدند. قاری جوان ، محمد شیخی و قاری خوش ذوق و نوجوان ، علی غدیری جز تلاوت های زیبایی را به نمایش گذاشتند و موجب تحسین همگان شدند. همچنین تلاوت قاری نوجوان محمد مهدی آهویی به سبک استاد محمود شحات انور ، اجراء گروه تواشیح و مدیحه سرایی مشکوة از استان گلستان و تلاوت جناب آقای محمد نعیمی از زیباترین برنامه های اختتامیه این جشنواره بود. معرفی نفرات برتر مسابقات فرهنگی و قرآنی ملی حسن ختام نهمین جشنواره فرهنگی و قرآنی بود.
شاخص ترین حامیان این جشنواره دفتر امام جمعه محترم ، اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان ، اداره اوقاف و امور خیریه ، شورای اسلامی شهر ، اداره تبلیغات اسلامی ، پایگاه مقاومت شهید قندهاری ، سپاه ناحیه و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز بود که  با مشارکت جمعی از ادارات ، اصناف و اتحادیها انجام گرفت.

اجراء مراسمات افتتاحیه و اختتامیه در دو شب بر عهده جناب آقای ابوالفضل رضی آبادی بود که اجرایی زیبا و ارزشمند بود.

دهمین جشنواره – مرداد 91

دهمین جشنواره با عنوان جشنواره ملی فرهنگی و قرآنی کریم اهل بیت (ع) با محوریت امام حسن مجتبی (ع) بصورت کاملا مجازی برگزار گردید. مسابقات این جشنواره در رشته های کتابخوانی ، وبلاگ نویسی ، قرائت قرآن و پیام کوتاه قرآنی برگزار شد که جوانان و نوجوانان بسیاری در سراسر کشور از این جشنواره استقبال کردند.

مهم ترین رویداد فرهنگی در 15 سال اخیر در مراسم اختتامیه این جشنواره صورت گرفت. تجلیل از حضرت آیت الله ربانی ، نخستین امام جمعه محترم شهرستان بندرگز که با سخنرانی معنوی و حماسی ایشان نیز همراه بود. همچنین قبل از سخنرانی حضرت آیة الله ربانی ، حجت الاسلام والمسلمین محمدی ؛ امام جمعه محترم شهرستان بندرگز به امام جمعه اسبق این شهرستان خیرمقدم گفتند. در اختتامیه این جشنواره که با انبوهی از جمعیت مشتاق به کلام وحی همراه بود ؛ محمد مهدی آهویی قاری خوش ذوق و نفر برتر تمامی مسابقات قرائت قرآن استان گلستان در سال 91 به تلاوت کلام الله مجید پرداخت. همچنین حاظرین از اجراء زیبای گروه تواشیح و مدیحه سرایی سفینة النور (گروه برتر تواشیح استان گلستان) و تلاوت کلام الله مجید استاد سید احمد مقیمی (قاری برجسته بین المللی) کسب فیض کردند.

تجلیل از چهره های برجسته و ممتاز فرهنگی و قرآنی و اهل مطالعه منطقه (حاج قاسم محمدی ، حاج محسن دماوندی کمالی ، مسلم حسن پور و محمدرضا منوچهری) ، معرفی برترین وبلاگ های مذهبی شهرستان بندرگز و معرفی نفرات برتر مسابقات فرهنگی و قرآنی جشنواره از دیگر برنامه های متنوع دهمین جشنواره بود.

شاخص ترین حامیان این جشنواره دفتر امام جمعه محترم شهرستان بندرگز ، اداره اوقاف و امور خیریه ، شورای اسلامی شهر ، اداره تبلیغات اسلامی ، پایگاه مقاومت شهید قندهاری ، سپاه ناحیه ، اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز بودند که با مشارکت سایر ادارات ، صنف ها و اتحادیه ها صورت گرفت.

قبل از برگزاری مراسم باشکوه اختتامیه جشنواره با تدبیر دبیر محترم ، محافل باشکوه انس با قرآن در دو شب با حضور چهره های برجسته قرآنی کشور در مسجد جامع بندرگز برگزار شد که دبیر جشنواره دلیل برگزاری چنین برنامه های متنوعی را انس و الفت بیشتر مردم با کلام وحی عنوان کردند. بهره گیری از تلاوت استاد عمرانی و قاری نوجوان علی غدیری جز ، اجراء حفظ قرآن جناب آقای جواد شاهینی ، تجلیل از فرماندهان پایگاه های مقاومت و چهره های اهل مطالعه از دیگر برنامه های محافل باشکوه انس با قرآن قبل از اجراء جشنواره بود.

نکته قابل توجه اینکه در این محافل قرآنی از سخنرانی ائمه جمعه شهرهای بندرترکمن و نوکنده حجج اسلام منصوری و رضایی  نیز کسب فیض شد. اجراء محافل انس با قرآن و اختتامیه جشنواره که در سه شب برگزار شد به جناب آقای سید داوود میرصادقی واگذار شد که اجرایی بسیار زیبا ، متنوع و قابل تحسین بود. به گفته دبیر جشنواره دهمین جشنواره ، زیباترین ، بهترین و تأثیرگذار ترین جشنواره ای بود که در طی یک دهه فعالیت فرهنگی و قرآنی شاهد بودیم.

با این اوصاف یک دهه جشنواره فرهنگی و قرآنی با میزبانی موسسه فرهنگی ثقلین شهرستان بندرگز و حمایت همه عزیزان به پایان رسید. امیدواریم توانسته باشیم قدمی موثر در جهت ترویج فرهنگ غنی قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع) برداریم و در همان مسیری باشیم که حضرت آقا مقام معظم رهبری از ما جوانان می خواهند.

درود می فرستیم به محضر عرشی و نورانی مولایمان و مقتدایمان امام عصر (ارواحنا فداه) که اگر عنایت ایشان نبود ما هرگز نمی توانستیم چنین برنامه هایی را با این کیفیت ، آن هم در یک دهه از عمر ناقابل مان بگیریم.

از همه بزرگوارانی که به هر نحوی ما را در به انجام رسانیدن جشنواره های فرهنگی و قرآنی یاری نمودند تقدیر و تشکر بعمل می آید. انشاء الله در سال های آینده با سبک جدیدی از برنامه های فرهنگی و قرآنی در خدمت مردم شریف میهن اسلامی مان خواهیم بود.

و من الله التوفیق

دبیرخانه جشنواره های فرهنگی و قرآنی شهرستان بندرگز
این خبر از طرف ثقلیـــن
( http://seghlain.ir/news.php?extend.146 )


Powered By Persian E107 BY Iranscripts.Com Sponsor : MehrHost.Com