27 ارديبهشت 1401 ساعت 06:05

هشتمین دوره مسابقات قرائت قرآن کریم منطقه غرب استان گلستان بمناسبت فرا رسیدن دهه ولایت، به شیوه قرائت تحقیق در راستای برنامه مدون "گام دوم انقلاب اسلامی" بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری امام خامنه ای (حفظه الله) با هدف ترویج فرهنگ غنی قرآن کریم و انس و الفت بیشتر جوانان و عموم مردم شریف به بهره مندی از معارف کلام وحی با حضور قراء برجسته و ممتاز منطقه غرب استان گلستان با حضور شهرستان های بندرگز، کردکوی، بندرترکمن، گمیشان و گرگان و در بخش آزاد با حضور قراء برجسته و ممتاز تمامی شهرستان های استان گلستان و شهرستان های گلوگاه و بهشهر از منطقه شرق استان مازندران به میزبانی شهرستان بندرگز برگزار می شود.

دانلود فایل pdf دستورالعمل برگزاری هشتمین دوره مسابقات قرائت قرآن منطقه غرب استان گلستان

همزمان با برگزاری مرحله نهائی مسابقات، کارگاه آموزشیِ هنر تلاوت با تدریس قاری برجسته و ممتاز بین المللی استاد حاج مهدی غلام نژاد به مدت 2 روز برگزار می گردد و سپس برگزاری محافل انس با قرآن با حضور ایشان و قراء ممتاز شمال کشور و برگزاری اردوی تفریحی یک روزه اساتید و قراء محترم در قالب دورهمی قرآنی در یکی از مناطق توریستی و بکر شمال صورت می پذیرد.

 توضیحات تکمیلی مسابقات:

این دوره از مسابقات در دو مرحله مقدماتی و نهائی (به صورت مجازی و حضوری) در بازه های زمانی مختلف برگزار می گردد.

در مرحله مقدماتی، متسابقین محترم می بایست تلاوت صوتی و یا تصویری خود را به صورت مجلسی (به شیوه قرائت تحقیق) و بدون استفاده از سیستم صوتی و یا هرگونه نرم افزار ویرایش صوت ضبط کرده و در بازه زمانی تعیین شده از طریق نرم افزار تلگرام به آدرس  seghlain313@ و یا از طریق واتساپ به شماره 09127297590 ارسال نموده و جهت پیگیری ضوابط، دستورالعمل و اخبار و نتایج مسابقات می توانند به پایگاه اینترنتی ثقلین به نشانی www.seghlain.ir  و یا گروه واتساپی "جامعه قرآنی ثقلین منطقه غرب استان گلستان" مراجعه نمایند.

 ضوابط و دستورالعمل اجرایی:

این دوره از مسابقات قرآنی در مقطع سنی آزاد برگزار شده در دو مرحله مقدماتی به صورت مجازی و نهایی به صورت حضوری ویژه برادران انجام می پذیرد.

متقاضیان شرکت در این دوره از مسابقات می بایست اهل یا ساکن در شهرستان های مورد تقاضای مسابقات  باشند.

آیات انتخابی در هر دو مرحله به صورت تلاوت مجلسی توسط متسابقین محترم انتخاب می گردد که می بایست آیات انتخابی در هر دو مرحله (به جز سوره حمد و جزء 30 قرآن کریم) تعیین گردد. مدت زمان تلاوت در مرحله مقدماتی 7 الی 10 دقیقه و مدت زمان تلاوت مرحله نهایی (فینال) 10 الی 13 دقیقه می باشد. بدیهی است تلاوت کمتر و یا بیشتر از مدت زمان اعلام شده موجب کسر امتیاز از متسابقین خواهد شد.

تقلید صِرف از یک استاد مرجع منجر به کسر امتیاز خواهد شد.

حجم فایل ارسالی صوتی نباید بیش از 20 مگا بایت و حجم فایل تصویری نباید بیش از 60 مگا بایت باشد.

تمامی قوانین مربوط به امتیازات داوری در مسابقات قرائت قرآن کریم لحاظ می گردد.

امتیازات بخش های مختلف داوری مسابقات عبارت است از؛ وقف و ابتدا 15 امتیاز، صوت 20 امتیاز، لحن 30 امتیاز و تجوید 35 امتیاز که متسابقین محترم جهت راهیابی به مرحله فینال مسابقات می بایست حدنصاب امتیازات را کسب نمایند. حدنصاب امتیازات جهت راه یابی به مرحله نهائی(فینال) توسط کمیته فنی مسابقات اعلام می شود.

درصورت به تساوی رسیدن امتیازات دو یا بیش از دو نفر از شرکت کنندگان در  مرحله نهائی، تعیین رتبه پس از بررسی بخش های نمره دهی صورت می پذیرد که به ترتیب اولویت عبارت است از: تجوید، لحن، صوت و وقف و ابتدا.

لازم به ذکر است، کلیه تلاوت هایی که به مرحله نهایی(فینال) مسابقات راه یابند به همراه ریز امتیازات آنان در وب سایت ثقلین به آدرس اینترنتی www.seghlain.ir و گروه واتساپی "جامعه قرآنی ثقلین منطقه غرب استان گلستان" منتشر شده و ریز امتیازات سایر متسابقین که به مرحله فینال مسابقات راه نیابند نیز به آدرس شخصی آنان ارسال خواهد شد.

جوایز:

* جوایز این دوره از مسابقات عبارتست از:

1- رتبه برتر مبلغ هفت میلیون ریال وجه نقد

2- رتبه دوم مبلغ پنج میلیون ریال وجه نقد

3- رتبه سوم مبلغ سه میلیون ریال وجه نقد

 * حدنصاب امتیازات لازم جهت دریافت جایزه ویژه مسابقات توسط رتبه برتر، امتیاز 85 از 100 می باشد. جایزه ویژه در این دوره از مسابقات، مبلغ ده میلیون ریال وجه نقد می باشد که جایگزین جایزه هفت میلیون ریالی خواهد شد.

لازم به تذکر است، از مجموع دو مرحله مقدماتی و نهائی به بهترین امتیاز تجوید، بهترین امتیاز لحن، بهترین امتیاز صوت و بهترین امتیاز وقف و ابتدا نیز جوایزی از سوی کمیته برگزاری مسابقات اهداء خواهد شد.

هیأت داوران:

کمیته فنی و هیأت داوران این دوره از مسابقات اساتید؛

 دکتر محمد تجری از گرگان (مسئول کمیته فنی مسابقات)

 مرحله مقدماتی (مجازی):

محمدعلی محمدنژاد از گرگان (داور بخش لحن)

علی نقی عالیشاه از ساری (داور بخش صوت)

یونس عرب جزی از گرگان (داور بخش وقف و ابتداء)

سجاد صیدآبادی از بندرگز (داور بخش تجوید)

 مرحله نهائی (حضوری):

قاری ممتاز بین المللی استاد مهدی غلام نژاد از تهران (داور بخش لحن)

علی نقی عالیشاه از ساری (داور بخش صوت)

علی عظیمی از گلوگاه (داور بخش وقف و ابتداء)

سجاد صیدآبادی از بندرگز (داور بخش تجوید)

تقویم اجرائی مسابقات:

 بازه زمانی تعیین شده جهت ارسال تلاوت در مرحله مقدماتی:

چهارشنبه 1 تیر لغایت یکشنبه 12 تیر 1401  

بازه زمانی تعیین شده جهت داوری تلاوت ها در مرحله مقدماتی:

دوشنبه 13 تیر لغایت جمعه 17 تیر 1401

اعلام نتایج امتیازات نفرات برتر و راه یافته گان به مرحله نهایی مسابقات:

شنبه 18 تیر 1401

بازه زمانی مهلت اعتراض متسابقینی که به مرحله نهایی مسابقات راه پیدا نکردند:

یکشنبه 19 تیر لغایت سه شنبه 21 تیر 1401 بمدت دو شبانه روز

اعلام نتایج تجدیدنظر کمیته برگزاری مسابقات به اعتراضات:

جمعه 24 تیر 1400

مرحله نهایی(فینال) مسابقات، عصر روز چهارشنبه 29 تیر 1401 ساعت 16 مصادف با ولادت باسعادت باب الحوائج حضرت امام موسی کاظم(سلام الله علیه) با تلاوت استاد حاج مهدی غلام نژاد آغاز شده و سپس قراء راه یافته به مرحله نهائی مسابقات به ترتیبِ کمترین امتیاز در مرحله مقدماتی به تلاوت خواهند پرداخت.

مراسم اختتامیه و اهداء جوایز برترین ها بلافاصله پس از اتمام تلاوت ها و نظر نهائی هیأت داوران و تأیید کمیته فنی مسابقات برگزار خواهد شد.

 لازم به ذکر است، بخشی از کارگاه آموزشیِ هنر تلاوت با تدریس استاد غلام نژاد پس از اختتامیه مسابقات برگزار شده و سپس ادامه تدریس و مباحث کارشناسی ایشان در روز پنج شنبه 30 تیر 1401 رأس ساعت 9 صبح برگزار می شود.

در ادامه برگزاری دورهمی قرآنی با حضور اساتید و قراء محترم در یکی از مناطق توریستی و بکر شمال بعدازظهر همان روز (پنج شنبه 30 تیر 1401) برگزار می گردد.

زمان دقیق برگزاری محافل انس با قرآن کریم و شرح برنامه های آن، پس از رایزنی های لازم اعلام خواهد شد.

 سامانه پیامکی جهت دریافت انتقادات، نظرات و پیشنهادات:      3000480220

 جامعه قرآنی ثقلین منطقه غرب استان گلستان

www.seghlain.ir

Template Design:Dima Group