07 آبان 1399 ساعت 03:29

جلسه ششم: ۹۵.۷.۲۶

اگر گفته بشود دین اسلام، دین دانش و آموزش برای زندگی سعادتمندانه دنیوی و اخروی بشر است، سخنی ناحق، گفته نشده است. بی گمان ارزش انسان در آموزه های قرآنی به دانش است؛ از این رو است که تسخیر فرشتگان و هستی، زمانی برای انسان شدنی شد که خداوند به انسان اسمای خویش را تعلیم داد و انسان به دانش اسمایی آگاه شد. آیات و احادیث بسیاری در بیان اهمیت علم و جایگاهش و نیز مذمت جهل و آثار آن آمده است.

به فرموده بزرگان دین، متاسفانه غرب و امریکا به برکت علم توانستند بر بسیاری از کشورهای دنیا مسلط شوند؛ و یکی از ابزارهای شان علم بود که ثروت را هم با علم به دست آوردند. علی رغم اینکه مقداری از ثروت را هم با فریب گری و خباثت و سیاست به دست آوردند، اما علم هم مؤثر بوده است. هرچند امروزه به برکت انقلاب اسلامی جایگاه علمی خوبی در سطح جهان پیدا کرده ایم؛ ولی کافی نیست. بخصوص جوانان و نوجوانان متدین، انقلابی، ولایی و مکتبی می بایست بیش از پیش به سمت علم آموزی گرایش پیدا کنند. اگر چنین بشود آینده به دست نااهلان نخواهد افتاد.

اینکه ما در محافل و مجالس مذهبی حضور فعال داشته باشیم و دغدغه برپایی مراسمات مذهبی داشته باشیم بسیار خوب و لازم است، ولی اگر در جامعه کنونی وجود مبارک سیدالشهداء(سلام الله علیه) حضور داشت، از جوان و نوجوان متدین امروزی چه می خواست؟! قطعا تاکید حضرت بر کسب بیش از پیش دانش، آگاهی و بصیرت بر محور دین و عمل به آن خواهد بود. چرا که با علم آموزی و دانش است که می توان مسیر اهل بیت(علیهم السلام) را ادامه داد و همین ترسیم مسیر است که زمینه ساز ظهور خواهد شد.

برگرفته از سلسله دروس اعتقادی، تربیتی و معرفتی سجاد صیدآبادی

Template Design:Dima Group